„Koszty” to słowo, które nierozerwalnie wiąże się z każdym biznesem. Dobrze je mieć, bo dzięki nim można obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Z drugiej jednak strony nie wolno dopuścić do sytuacji, w której koszty zaczynają górować nad dochodami. Jest wiele sposobów na zoptymalizowanie wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym poradniku pokażemy Ci, jak możesz znacząco ograniczyć koszty w firmie dzięki usłudze okazjonalnego wynajmu samochodów dostawczych. Zainteresowany? W takim razie ruszamy!
Ogromne oszczędności z tytułu eksploatacji pojazdu
Klasyczna sytuacja: kupujesz auto dostawcze, ale już na starcie zdajesz sobie sprawę, że na tym wydatki się nie kończą. Samochód trzeba jeszcze ubezpieczyć (składki OC w ostatnich latach zdrożały o ponad 100%!), prędzej czy później dojdzie też do jakiejś awarii. Nie zapominamy oczywiście o paliwie i zwykłych czynnościach serwisowych. To wszystko sporo kosztuje.
Jeśli samochód nie jest Ci potrzebny codziennie, znacznie taniej będzie skorzystać z oferty wypożyczalni aut dostawczych. Tutaj nie interesują Cię koszty eksploatacyjne, bo ponosi je właściciel pojazdu. Tym samym faktyczny koszt użytkowania auta jest znacznie niższy.
Wynajem samochodu dostawczego tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba
Podamy prosty, ale sugestywny przykład. Załóżmy, że chcesz przyspawać jedno przęsło ogrodzeniowe na swojej posesji. Czy w związku z tym pobiegniesz do sklepu i kupisz spawarkę? Jeśli stać Cię na gromadzenie zabawek, to czemu nie. Sądzimy jednak, że kierujesz się zdrowym rozsądkiem – po prostu więc wypożyczysz urządzenie w lokalnym punkcie.
Dokładnie ten sam schemat działa w przypadku okazjonalnego wynajmu samochodów dostawczych. W Krakowie, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, jest mnóstwo małych firm, które tylko od czasu do czasu muszą przewieźć brygadę pracowników czy sporo materiałów. Inwestowanie we własnego dostawczaka w ich przypadku mija się z celem i wiązałoby się z zupełnie niepotrzebnym kosztem.
Brak odsetek leasingowych/kredytowych
To oczywista korzyść dla przedsiębiorstwa. Choć powszechnie wiadomo, że rata leasingu/kredytu na zakup samochodu do firmy stanowi jej koszt, to zapominamy o ważnej kwestii: przedsiębiorca musi jeszcze na tę ratę zarobić, a to nie zawsze jest takie proste.
Tutaj nie ma się nawet nad czym zastanawiać: kupowanie auta dostawczego za pieniądze banku w sytuacji, gdy pojazd nie jest absolutnie niezbędny do codziennego prowadzenia działalności, to rozrzutność, a nie przedsiębiorczość.
Brak dodatkowych wydatków na księgowość
Auto stanowi środek trwały przedsiębiorstwa. Koszty związane z jego eksploatacją mogą być rozliczane także w oparciu o tzw. kilometrówkę. W obu przypadkach ktoś musi zająć się księgowaniem tych kosztów, a to znów wiąże się z wydatkami. Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu dostawczego, dostaniesz od nas fakturę, którą jesteś w stanie rozliczyć samodzielnie w pierwszym-lepszym programie księgowym.
Zerowy koszt wyprowadzenia pojazdu z majątku firmy
Bardzo często zapomina się o tym, że w momencie, gdy przedsiębiorca zdecyduje się sprzedać wcześniej kupiony samochód, będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku z tytułu tej transakcji. Mówimy tutaj o sporych pieniądzach, które przecież mogłyby zostać w kasie firmy. W przypadku okazjonalnego wynajmu auta dostawczego nie trzeba płacić żadnego podatku, bo samochód nie jest wprowadzany do majątku przedsiębiorstwa.
Szybsza realizacja zlecenia
W praktycznie każdym dużym mieście działa wypożyczalnia samochód dostawczych – w Krakowie jest to chociażby Woźnica24.pl. Dostępność aut jest duża, dlatego nie musisz się obawiać, że gdy nagle wyskoczy Ci jakieś zlecenie wymagające przetransportowania większej ilości materiałów czy dużego przedmiotu, to będziesz mieć z tym problem.
Wystarczy zadzwonić i zarezerwować samochód – jesteśmy w stanie podstawić go w dowolne miejsce. Tym samym nie stracisz atrakcyjnego zlecenia, a w dodatku zrealizujesz je szybciej. W efekcie koszt pracy spadnie, co automatycznie zwiększy Twój zarobek. Czysty zysk.
Wynajem samochodu dostawczego to naprawdę świetny sposób na ograniczenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Korzystanie z auta tylko wtedy, gdy jest nam ono potrzebne, jest przykładem rozsądnego zarządzania firmą. Po przeczytaniu naszego poradnika nie masz już chyba co do tego wątpliwości.